Domácnost bez odpadu

  Denně využíváme na většinu potravin, které používáme, obalový materiál.  Ať už se jedná o potraviny, kosmetiku a další. Jak může vypadat domácnost téměř bez odpadu, když všude kolem nás lze nakoupit většinou jen s obalem? Můžeme využít pár způsobů v naší domácnosti.

potraviny bez obalu

         Mražené sklenice


Potraviny lze mrazit i ve sklenicích, je zde určité riziko prasknutí, abychom tomu předcházeli, nenaplňovat sklenice až po okraj a nedovírat je až na doraz. Mrazit ve skle můžeme například fazole, rajčata nebo cizrnu. Nejdůležitější je, že nemusíme používat igelitové obaly. Další možností jak se vyhnout používání právě různého množství igelitových sáčků, je využití plastových dóz.


Metoda mražených sklenic velmi šetří čas, neboť nespotřebované potraviny můžeme jednoduše dát do mrazáku pro pozdější spotřebu.

potraviny ve skle

Využívání voskovaných ubrousků


Je to včelím voskem napuštěná bavlněná látka. Voskovaný ubrousek lze vyrobit v pohodlí domova. Ubrousek lze využít například na zabalení pečiva nebo ovoce ke svačině do práce a do školy.


Samozřejmě můžeme voskovaný ubrousek využít i v domácnosti na zabalení různých potravin v lednici.

 

Láhve na vodu


V dnešní době je velmi populární neustále nakupovat vody v plastových láhvích. Jak by to vypadalo, kdybychom místo plastových láhví využívali skleněné?  Tato metoda také velmi šetří peníze. Stačí jedna skleněná láhev na studenou vodu, k udržení vody teplé, můžeme využít termosku.


                  

Kosmetika bez odpadu

Kromě potravin, využívá se metoda bez odpadu u kosmetických a čistících přípravků. Například při koupi mýdla, místo tekutého, si zákazník pořídí tuhé. Výhodou je, že se tuhého mýdla většinou spotřebuje v menším množství než tekutého. Také lze využít tuhý šampón nebo dokonce bambusový zubní kartáček. Tyto přípravky můžeme nakoupit ve specializovaných bezobalových obchodech.