Jak vybrat ERP systém

Důležité je si nejdříve stanovit, co si vaše firma od ERP (Enterprise Resource Planning) systému slibuje. Finance, personalistika, výroba, marketing a prodej. ERP systém využijete v každém odvětví vašeho podniku. Pokud potřebujete přesněji vědět co ERP znamená a jak vybrat erp systém, přikládáme odkaz na článek o plánování podnikových zdrojů.

Jak tedy začít s výběrem?

Důležitý je názor a potřeby Vašich zaměstnanců. To oni systém budou využívat. Je tedy dobré si zjistit co, který segment vaší firmy od systému potřebuje a očekává. Potřebuje Vaše účetní hlavní knihu, seznam majetku, mzdy? Váš prodejní specialista plánování prodeje, ceny a komunikaci se skladem? A vaše personální oddělení mzdy, plánování směn a kontakt s ostatními odděleními? To jsou otázky, které v první řadě položte svým zaměstnancům.

Pracovní porada - výběr ERP

Když víte co hledáte, můžete se porozhlédnout po dodavateli. Vybírejte pečlivě. Cena je samozřejmě důležitá, jelikož nový systém je vysoká investice, nicméně určitě se Vám mnohonásobně vyplatí. Zajímejte se i o doplňkové služby jako servis či pomoc s implementací.

Další otázkou je zda máte technické zázemí pro daný systém, nebo bude muset investovat další peníze, či bude ERP fungovat na cloudu.

Stanovte si čas přechodu na nový systém. Počítejte s tím, že instalace a zaučení zaměstnanců zabere čas. Zdržujte kontakt s dodavatelem, v případě problémů či dotazů. Stanovte si priority a rozdělte práci.

servis systému

Důležité jsou i aktualizace a údržba systému, je potřeba dále investovat a to jak čas tak peníze. Nic bohužel není zadarmo a mávnutím kouzelného proutku. Pokud se ale budete angažovat Vaše práce se Vám vrátí a systém ulehčí podnikání, a ušetří čas i peníze zase nazpět. Důležité také je mít ve firmě zaměstnance, který bude schopný se o systém starat (s občasnou pomocí dodavatele), určitě nechcete aby se Váš byznys zastavil kvůli drobné technické chybě systému, protože dodavatel občas zkrátka nemůže reagovat ihned. Vlastní IT podpora je tedy nesmírně důležitá. To jsou tedy základní otázky a kroky, které by jste měli před touto investicí zvážit. Pamatujte, že dobře vybraný a udržovaný ERP systém bude skvělý pomocník jak pro Vás tak pro Vaše zaměstnance.