Co je to online bankovnictví?

Online bankovnictví nebo také internetové bankovnictví je pro mnohé novinkou. Je to internetová služba poskytovaná Vaší bankou. Online bankovnictví Vám umožňuje sledovat Váš bankovní účet kdykoli si vzpomenete a hlavně z pohodlí Vašeho domova, prostřednictvím nejlépe Vašeho počítače. Ke svému účtu se můžete přihlásit na jakémkoliv počítači, ale z důvodu bezpečnosti se to nedoporučuje.

spravování účtu přes počítač
Co online bankovnictví přináší?

Když svou banku požádáte, na vaši žádost Vám poskytnou údaje k online bankovnictví. K přihlášení k online bankovnictví je třeba mít přihlašovací jméno a heslo. Přihlašovací jméno a heslo je předvolené Vaší bankou a po prvním přihlášení to musíte změnit, za jméno a heslo Vámi zvolené. Když se poprvé přihlásíte ke svému bankovnímu účtu, je nutné hesla a jména neukládat, nikomu je neříkat, nejlépe si je pouze pamatovat. Na svém účtu si můžete zjistit svůj dispoziční zůstatek, můžete provést příkazy k platbám, zadat trvalý příkaz k platbě inkasa, dobít si kredit, nakupovat online, Vaše výpisy máte všechny po ruce, atd. Pro větší zabezpečení Vašeho online bankovnictví je vhodné zvolit si, že při přihlášení vám musí přijít SMS zpráva na Váš telefon se 6 – ti místným kódem, který musíte vložit k přihlášení. Bez toho nebude přihlášení možné. Je to ochrana před zneužitím Vašeho účtu. Stejně tak před každou platbou, kterou se chystáte uskutečnit, Vám přijde SMS s kódem a ten musíte vložit, aby se platba ztrhla z Vašeho účtu.

srolované bankovky
Nevýhody online bankovnictví

Nevýhody jsou hlavně v otázce týkající se bezpečnosti. Nikdy nikomu neříkejte své přihlašovací údaje a nikomu nepřeposílejte SMS zprávy s kódem pro přihlášení (pokaždé je jiný), ani hesla pro provedení platby (hrozí ztržení platby, kterou jste neměli v plánu neuskutečnit vy).
Takže konečná volba, zda používat online bankovnictví je na Vás. Usnadní mnoho věcí a je daleko dostupnější (funguje 24 hodin/7 dní v týdnu – vyjma předem hlášených odstávek k údržbě systému). Nemusíte s každou věcí běžet na pobočku, protože většina věcí se dá nastavit v online bankovnictví.