Jak dobře a výhodně nakoupit na dovolené

Čas strávený na dovolené by měl být dobou, na kterou budeme i po letech rádi vzpomínat. Proto si z dovolené přivážíme nejen nezapomenutelné zážitky, a to jak dobré, tak i ty horší, ale i spoustu fotek a v neposlední řadě i nějakou tu drobnost ve formě suvenýru, abychom na chvíle strávené za hranicemi všedních dnů měli hmatatelnou památku.
Pokud jste volno trávili u moře, určitě si přivezete spoustu mušliček a škeblí, které vám doma poslouží zároveň jako dekorace, ale i jako malá vzpomínka. Ale přeci jen si chceme z místa, kde nám bylo hezky, přivézt něco víc.
čerstvé plody
Jak a kde se vyplatí co koupit a ve kterých zemích je běžné smlouvání o ceně, na co si naopak dát pozor? 
Někde se vyplatí nakoupit oblečení známých značek, jinde zase zlaté šperky, kožené kabelky, pásky, peněženky, prostě lákadel je všude spousta. Ale i tak, proč platit víc, než je nutné.
tržiště s prodejci
Tam, kde si za relativně zajímavou částku pořídíte nějaký ten módní výstřelek, je Saudská Arábie nebo Itálie, uspějete samozřejmě i v Paříži. Jestliže patříte mezi ty, kdo si chtějí vyzkoušet smlouvání a jazyková bariéra pro vás není žádnou překážkou, pak bude ve svém živlu např. v Egyptě nebo Tunisku. Zde se tak nějak dohadování o ceně přímo očekává. Co nikdy nedělejte, nekupujte zboží hned, nechte se přemlouvat, podbízet a zahrnovat vším možným, dělejte drahoty, určitě se vám to vyplatí. Myslete na to, že prvotní cena je trošku nadsazená a že se od vás očekává, že se bude handrkovat. Pokud se chystáte navštívit Turecko, tak do toho dejte všechno a rozhodně se nestyďte za to, že jste Čech. Hlavně dámy pak mohou přijít lehce k nějakému tomu zlatému kousku za velmi pěknou cenu.
Dřívější komunistické státy, např. stále více oblíbené Bulharsko, na tom s dohadováním o ceně není jinak, ale jinde než na trhu tuto praktiku nezkoušejte.
S úsměvem jde všechno líp, a to se týká i smlouvání.