Jaké vlastnosti by měl mít lustr do studentského pokoje

Asi není třeba říkat, že v každé fázi našeho života máme poněkud jiné potřeby, které by měl náš pokoj naplňovat. Například u malých dětí je to dostatek volného prostoru, kde si mohou hrát, u studenta pak aby měl možnost se pohodlně učit, aniž by si ničil například záda.

Samozřejmě správně vybraný nábytek není ani zdaleka všechno. Velmi důležité je také osvětlení. Je totiž potřeba počítat s tím, že valná část studia se bude odehrávat večer, když už je tma. Navíc, školní rok, alespoň v naší zemi, je především v době, kdy je hodin slunečního světla nejméně. Je tedy potřeba jej něčím nahradit.

lustr1

Není se tedy čemu divit, že lustr do studentského pokoje by měl být vybrán s největší pečlivostí. Při špatném osvětlení totiž může velmi snadno dojít k poškození zraku, čemuž se samozřejmě chceme vyhnout. Jak by měl tedy vypadat?

V první řadě je nutné si uvědomit, jaké jsou rozměry pokoje. Lustr by jej měl dostatečně osvítit, avšak neměl by být příliš jasný. V obou případech totiž velmi snadno dojde k již zmíněnému poškození očí, nehledě na to, že ani kvalita studia nebude největší, neboť se na něj nebude možné plně soustředit.

lustr2

V úvahu musíme vzít také výšku stropu. Ta nám pomůže rozhodnout, jak velký by měl onen lustr být. Pokud je nízký, pak nebude nejlepší nápad kupovat obří osvětlení, a naopak. Rozhodně by totiž nebylo příjemné, pokud bychom se při průchodu pokojem museli sklánět, abychom do lustru nenarazili.

Je samozřejmé, že by měl celou místnost vhodně doplňovat. Rozhodně však není vhodné, aby byl centrálním předmětem, který na sebe bude přitahovat pozornost. Pamatujme, že by měl sloužit pouze jako doplněk, a neměl by nijak narušovat soustředění na učení.

I proto se sem příliš nehodí lesklé, pompézní lustry, které najdeme v každém obchodě. Jistě, bývají levnější, avšak věřte, že zde se rozhodně vyplatí investovat do kvality. Tím v žádném případě neprohloupíte.