Moravské Versailles

V následujícím článku se budu věnovat především dvěma zámkům – tomu v Jaroměřicích nad Rokytnou a tomu v Miloticích, ale také zmíním i jiné významné české památky. Porovnám zámky v různých kritériích, podle kterých byste se mohli kvalitně rozhodnout, zda navštívit zahraniční, nebo zda se vydáte prohledávat naši rozmanitou a na památky bohatou zemi.

Zámek Versailles

·         Dopravní obslužnost 

Jedná se o dvě moravské vesnice, tudíž se z měst jako Brno, Břeclav, Hodonín, Zlín a dalších moravských center dostanete snadněji. Ale například z Prahy se do obou vesnic dostanete velice rychle, za 5 hodin. 

Do Milotic se dostanete autobusem, anebo můžete využít síť moravských vinných cyklostezek, z nichž nejvýznamnější pro tuto oblast je Mutěnka, vystavená na místech bývalé železniční trati Hodonín – Kyjov. 

Do Jaroměřic se lze dostat jak autobusem, tak také vlakem, což je oproti Miloticím flexibilnější k návštěvníkům.

Cenová náročnost je okolo 400 Kč. Doporučuji cestování vlakem, jelikož v rámci jihomoravského kraje se ve vlacích regionálních, které jsou potřeba pro přepravu k těmto místům. Pokud si však například z Prahy koupíte jízdenku Českých drah až do Hodonína nebo přes Brno nebo Havlíčkův Brod a Jihlavu eventuálně přes Okříšky, tak se vyhnete nutnosti zakoupení krajské jízdenky.

·         Okolní pamětihodnosti

Nedaleko každého z těchto zámků lze nalézt mnoho dalších pamětihodností.

V případě Milotic se jedná například o oblast v Bzenecké Dúbravě a to konkrétně penzion a hřebčín, kde můžete strávit poklidný čas se svými dětmi. Dále můžete v půli srpna navštívit Slovácký rok, který se však koná jednou za čtyři roky, ale za to je hojně navštěvovaný. Mohu doporučit také návštěvu Vlkoše v červnu, kdy se zde koná akce “Vlkošské dny vojenských tradic”, kde můžete shlédnout jak pěší, tak vzdušnou bitvu rudé armády a nacistických vojsk na konci 2. světové války, pořádanou Military muzeem věnovanému rodáku obce generálu Sergeji Janu Ingrovi. 

Když se podíváte na mapu, zjistíte, že Jaroměřice nad Rokytnou se nacházejí na Znojemsku, takže se nabízí návštěva znojemského podzemí. Dále bych vám doporučil návštěvu Třebíče, kde se nachází Židovská čtvrť. Pokud vám nevadí delší cestování, stojí za navštívení Mikulova a nedaleké Chráněné krajinné oblasti Pálava, kde se točil například seriál Vinaři a kde na zřícenině Děvína natáčela skupina Chinaski svůj song Víno, který je velmi populární.
Ubytování – ilustrační foto

·         Ubytování         

Milotice nabízejí ubytování přímo v obci v těsné blízkosti zámku. Jedná se o penzion, který nabízí širokou škálu pokojů. V nabídce lze najít pěti-lůžkový pokoj za výhodnou cenu 1500 Kč za noc. Nabízí také příslušenství pro rodiny s dětmi s tím, že děti do tří let neplatí, nicméně si lze půjčit dětskou postýlku i s výbavou. Ubytování budete moci nalézt i v Hotelu Vinohrad, který se nachází v oblasti tzv. Šidlen. Hotel Vinohrad je tříhvězdičkový hotel a to znamená také zvýšení nákladů dvoulůžkový pokoj kategorie Economy zde stojí 1350 Kč za noc s tím, že hotel nabízí služby WiFi. Další ubytování můžete najít v Kyjově, například v Penzionu Lingus, který se nachází na náměstí TGM přibližně 10 minut od autobusového nádraží, ze kterého se do Milotic dostanete autobusovou linkou 664.

V Jaroměřicích nad Rokytnou se můžete ubytovat v Penzionu U Zámku, který se nachází přímo ve městě. Dále se můžete ubytovat v Třebíči nebo Znojmě, ale také například v tříhvězdičkovém Penzionu Bednářův dvůr, který se nachází v části obce Bohušice. Finanční náročnost je podobná u obou jednotek, tedy kolem 550 -650 Kč za noc v jedno a dvoulůžkových pokojích. V Penzionu U Zámku se také můžete ubytovat v chatkách, kde se cenová hladina pohybuje maximálně 200 Kč za 1-3 noci. V případě delšího pobytu je cena 180 Kč za pobyt. Pokud však budete ubytováni v Penzionu déle než 7 nocí, cena se určuje dohodou.