Obslužte se sami, prosím!

Vize pošty bez front je jistě krásná a skoro až sci-fi. Představa toho, že přijdete na poštu a nemusíte se doprošovat otrávené paní za přepážkou, je opravdu lákavá. Ale neházejme samozřejmě všechny zaměstnance do jednoho pytle. Některé dámy či pánové za přepážkou jsou velmi milí a ochotní. O tom ani po tom.
pět pracujících žen
Česká pošta však chce zamezit frontám a dopřát zákazníkům lepší servis. To v rámci jejich představivosti znamená, že zavede automatizované kiosky, kde se obsloužíme sami. Na pobočkách České pošty by se takové samoobslužné místo mělo začít objevovat již od příštího roku. Tyto samoobslužné kiosky by měly nahradit chybějící pracovníky při poskytování vybraných služeb. Tyto informace zveřejnila firma prostřednictvím své tiskové zprávy v úterý 3.9.2019.
První fáze
Jako první krok je v plánu zavedení možnosti podat listovní zásilku nebo poslat balík. Dále by mělo jít vyřídit vydání Zákaznické karty České pošty. Měli bychom mít také možnost podat žádost o zřízení SIPO, aniž by nás obsluhoval někdo ze zaměstnanců pošty.
Firma již nyní má model, který by měl od Nového roku používat, k dispozici. Samozřejmostí je dotyková obrazovka, kamera, skener i tiskárna. Software je interaktivní a umožní zákazníkům samostatnou obsluhu a zároveň jim umožní, aby se spojili se vzdáleným pracovníkem pošty, který v rámci video-hovoru může poradit s vyřízením požadované služby.
Tento zkušební nástroj však není finální, protože státní podnik musí vybírat spolčenost, která stroje dodá formou veřejné zakázky. Tedy výsledný vzhled může být jiný, nicméně technologické principy v podstatě musí zůstat stejné.
poštovní schránka
V číslech
Podle zveřejněných informací by mělo být 1300 poboček vybaveno touto novinkou, přičemž 600 z toho by mělo být těch partnerských. Protože státní podnik dlouhodobě bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mělo by toto částečně problém vyřešit. V následujících šesti letech se však tato automatizace dotkne i zaměstnanců, protože jejich počet by se měl snížit ze stávajících třiceti tisíc až na dvacet tři tisíc.