Alergie u psů

V posledních letech se setkáváme stále více s alergiemi u psů. Stejně jako u lidí je příčinou složení potravin, ať už psi krmíme granulemi nebo jim vaříme, všude můžeme najít látky, které zaručují trvanlivost potravin, přidávají vůni, chuť nebo barvu. Takové látky nejsou přirozené pro organismus a mohou způsobovat jeho změny. Tyto změny se potom přenášejí z generace na generaci a i přesto, že se budeme našeho psa snažit krmit od štěněte kvalitním krmením, neznamená to, že se u něj nemůže alergie projevit.
pes v trávě

Jak se projevuje

Důsledkem alergie u psů jsou nejčastěji změny na kůži – zčervenání, vyrážky, vypadávání srsti (i v důsledku neustálého drbání) , nebo problémy se zažíváním – nejčastěji v případě potravinové alergie. Tu je nutné vyloučit i případě, že se objevují pouze změny na kůži. Pes musí být minimálně tři měsíce na dietě, kdy se vybere jeden druh masa, který pes ještě nikdy neměl. Nejčastěji je to jehněčí maso nebo králík. Lze krmit buď speciálními granulemi, které obsahují jen tento jeden druh bílkoviny, nebo syrovou stravou. K té je ale nutno přidávat ještě přílohu, např. brambory. Za celou dobu pes nesmí dostat nic jiného, ani pamlsky. Pokud chcete dávat pamlsky, tak pouze takové, které opět obsahují jen bílkovinu z určitého druhu masa a nic jiného. Pokud za celou dobu pes neprojevoval známky alergie, jedná se o alergii na některou složku potravy. V tomto případě se do stravy začnou pomalu přidávat alergeny a sleduje se, na který bude pes reagovat.
pamlsky pro pejsky

Atopická dermatitida

Pokud se vyloučí potravinová alergie a pes se stále drbe a pozorujeme změny na kůži, bude se pravděpodobně jednat o atopickou dermatitidu. Nejčastější alergeny jsou domácí roztoči, spory plísní a pyly. V tomto případě není možné se alergenům vyhnout. Sílu klinických příznaků ovlivňuje prostředí, zdravotní stav zvířete, strava a další faktory. Dlouhodobou léčbou je možné psa udržet s minimem příznaků nebo bez příznaků, především pomocí lokálních nebo celkových léků. Případně je možné testem zjistit konkrétní alergen a nechat vyrobit desenzibilační vakcínu, díky které se dá alergie potlačit. Pravděpodobnost úspěchu je však asi 70 %.