Jak být na internetu v bezpečí?

Tak jako v reálném světě, i na celosvětové síti zvané „internet“ se skrývá zlo, které rádo utočí, využívá proti vám vaše vlastní údaje, a snaží se vám ukrást veškeré peníze. Pohybovat se webovým prostorem vyžaduje dodržování pravidel, abyste se nestali obětí internetového útoku. O jaká pravidla se jedná?
 Anonymous – cyber security
Ochrana softwarem
Mezi nejzákladnější programové vybavení počítače bezpochyby patří antivirová ochrana. Na českém trhu můžete najít mnoho programů, co vám pomohou chránit se před viry, malwarem a dalšími hrozbami. Pakliže nechcete využívat omezené varianty těchto programů, můžete si připlatit za antivir, který nabízí i pokročilejší funkce.
 
Spolu s antivirovým programem je třeba mít aktivovaný i firewall, který filtruje veškerá příchozí a odchozí spojení počítače.
 
Opatrně s platbami
Online nakupování je rizikové. Vždy kupujte z ověřených e-shopů a dávejte pozor, zda-li zadáváte osobní informace pod šifrovacím protokolem „HTTPS“, jenž lze vidět v adresní řádce webového prohlížeče. Tento protokol garantuje zabezpečený přenos informací mezi vámi a databází druhé strany.
laptop se zámkem
 
Osobní údaje s rozvahou
Do registračních formulářů pište citlivé informace velmi obezřetně. Rozhodně nesdílejte choulostivé podrobnosti o vaší osobně na pochybné stránky. Nikdy nevíte, jestli se nejedná o podvod, a následně tyto údaje mohou být použity proti vám.
 
Nenavštěvujte sporné stránky
Nejčastějšími zdroji virových nákaz pro počítač jsou weby, jejichž název vypovídá za vše; jedná se především například o porno obsah nebo hry ke stažení zdarma. Navštěvujte uživateli ověřené webové stránky.
 
Stahování z důvěryhodných zdrojů
Ať už se jedná o přiložené soubory v e-mailech nebo volně dostupné položky na internetových stránkách, nestahujte do počítače věci, které by potencionálně mohly být zdrojem virové nákazy. Antivirová ochrana není vždy spolehlivá, a tak by vás nemusela ochránit.
 
Skrytí webové kamery
Je-li to možné, skryjte svou webovou kameru. Nejnovější laptopy mají na webkameře stínítko. U stolních počítačů rozhodně pomáhá odpojení kamery od počítačové skříně, či překrytí objektivu látkou. Hackeři dokáží využít i webovou kameru, aby vás poškodili. Nedejte jim šanci vám ublížit!
 
Vytvářejte silná zabezpečení
Klíčovým prvkem k zabezpečí účtů na internetu jsou hesla. Pokuste se vytvořit heslo, které nebude lehce zjistitelné, a které si přitom budete snadno pamatovat. Spolu s malými písmeni zkombinujte minimálně jedno velké písmeno, číslici a speciální znak. Toto heslo si neukládejte do webového prohlížeče, protože tam je větší šance, že se ho může někdo zhostit. Rovněž nepoužívejte stejné heslo na různých webových stránkách. Pamatujte taky na možnost dvojfázového ověření: zabezpečí účtu s pomocí vašeho mobilního telefonu a záložní e-mailové adresy.
 
Nevěřte nikomu
Chcete-li se účastnit internetových diskuzí, fór či chatů, prozrazujte informace o sobě s obrovským uvážením. Nikdy totiž nevíte, kdo skutečně sedí na druhé straně obrazovky, a kdo se může za někoho vydávat.