Objevili jste doma štěnice? Začněte s jejich hubením ihned – Co nejvíce zabírá?


Drobný hmyz se může objevit v domácnosti každého z nás, s některým se dá bojovat snadno, u některých živočichů se ale musíme mít více na pozoru.

Objevili jste doma štěnice? Začněte s jejich hubením ihned – Co nejvíce zabírá?

Asi každému z nás se už podařilo objevit doma nevítaný drobný hmyz. Zatímco s mravenci nebo moly si poradíme poměrně snadno, se štěnicemi už to tak snadné není. Štěnice jsou hodně drobné a zákeřné, nejvíce se jim líbí u nás v posteli, během spánku nás poté napadají a živí se na nás. Kousnutí od štěnic se může objevit hned nebo až po několika dnech, je nepříjemné a vzhledem kousance připomínají štípnutí od komára. Pokud se vás tento problém týká, zpozorněte a začněte to řešit.

pexels-photo-271897

Jak je objevit?

Štěnice v bytě si nepřeje mít nikdo. Lidé se mylně domnívají, že štěnice může doma mít jen ten, kdo neudržuje dostatečnou čistotu, to je ovšem obrovský omyl. Štěnice se mohou objevit kdekoliv a u kohokoliv. I když doma můžete z podlahy jíst, stačí aby k vám přišla návštěva a sebou si přinesla tohoto nevítaného hosta, stačí jedna dovolená nebo pobyt v hotelu a můžete si štěnice domů zavléci také. Jsou také velmi odolné a vydrží i měsíce v klidu odpočívat ve skrytu bez potravy, štěnice se živí krví živočichů, ale když zrovna nemají koho sát, vyčkávají, avšak nezahynou. Ve dne pak spí a vydávají se k potravě až v noci, je velmi obtížné je tak zprvu zaznamenat. Když štěnice kousne, nebolí to. Později se však kousanec objeví a začne hodně svědit.

A jak spolehlivě rozpoznat, že se štěnice o vás objevily? Kromě popsaných kousanců, to mohou být i jiné stopy, jako je trus. Je nutné při jakémkoliv podezření důkladně prohlédnout nejprve postel a všechny její zákoutí, pozor však na to, že štěnice přežijí i pod koberci nebo dokonce v elektrických zásuvkách.

pexels-photo-1771809

A jak si s tím poradit?

Na štěnice nepůsobí nic jiného, než prostředky na hubení štěnic, které jsou k tomuto účelu určené. Zpravidla jsou to jedy, ale pomoci mohou i nastražené pasti, na které se štěnice mají přilepit. Můžete se pokusit o hubení sami, nejlepší je ovšem povolat deratizační firmu, která vyhubení štěnic provede. Může se totiž stát, že pokud se o to pokusíte sami, nebude úspěšní nebo se vám to podaří jen z části. Důležitý je hlavně včasný a důkladný zásah.

Na štěnice si dejte opravdu pozor, pokud už vás ale přeci jen nějaká kousne, nikdy si kousance neškrábejte. Riskujete nepříjemnou infekci.